Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Thorgal
Autor Wiadomość
Shadowmage 

Wysłany: 2009-01-08, 14:46   

Przeczytałem "Tarczę Thora" i nawet coś o niej napisałem. Ogólnie taki raczej przeciętny album, choć lepszy od większości ostatnich produkcji van Hamme'a.

Ględzenie Shadowa - mój blog

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2009-01-08, 15:45   

Shadowmage napisał/a:
Przeczytałem "Tarczę Thora" i nawet coś o niej napisałem.

Kilka uwag do twojej blogowej ględźby na temat komiksu:
1. Źle Ci się zdaje. Wcale nie było tak, że "sami autorzy w pewnym momencie doszli do wniosku, że w tym składzie dalej już nic sensownego nie wymyślą", lecz była to samodzielna decyzja van Hamme'a, który nie chciał już więcej tworzyć scenariuszy do "Thorgala/Jolana". Rezygnacja długoletniego scenarzysty niemalże zbiegła się w czasie ze zmianą techniki u Rosińskiego, który po bardzo udanej "Zemście hrabiego Skarbka" powstałej we współpracy z Y. Sente, postanowił pozostać przy pędzlu (i dobrze).
Decyzję o "namaszczeniu" Sente na swojego następcę podjął van Hamme (co akurat dziwić nie powinno zważywszy na wcześniejszy owoc współpracy duetu R-S), jednak (niestety) postawił przy tym warunek sprowadzający się ogólnie rzecz biorąc do tego, że Jolan ma być równie prawy i szlachetny jak jego sławetny batko.
2. Zmienił się nie tyle główny bohater, ile jego imię i cielesna powłoka. Kwestie osobowościowe pozostały bez zmian.
3. Jak twórcy mogli zrezygnować z obecności Thorgala, skoro Jolan jest jego synem??? LOL
Powinno być rzeczą oczywistą, że ojciec i matka będą pojawiać się w życiu nowego-starego bohatera i mieć jakiś tam wpływ na niego... Jak to sobie wyobrażasz? Że niepełnoletni Jolan całkowicie odrzuci/oleje więzi rodzinne??? Ja przepraszam: w imię czego? Zresztą sam Rosiński chciał, (cytuję): "by ten komiks mogli czytać i ojcowie, i ich dzieci. A teraz, wraz z kilkunastoletnim bohaterem, będzie dorastało następne pokolenie. Thorgal osiągnął wiek ich ojców, Jolan jest ich rówieśnikiem" (koniec cytatu)...
However (czy jak tam to po angielsku się pisze), dla mnie osobiście taki zabieg jest naturalny i całkowicie zrozumiały.
4. Już nie tyle kreska, ile pędzel. Od "Ofiary" (jeśli chodzi o produkcję "Thorgalo-Jolanową") Rosiński wszakże maluje...
5. "Tarcza Thora" jest trochę lepsza od "Ja, Jolan", co pozwala mieć nadzieję, że gorzej nie będzie.
6. "Ofiara" (scen. v. Hamme'a) była tak beznadziejna, że trudno byłoby stworzyć słabszą fabułę...

Shadowmage 

Wysłany: 2009-01-08, 16:13   

1. Cholera ich wie tak naprawdę, nie jest powiedziane gdyby van Hamme'owi wychodziło i się chciało, to by współpracy dalej nie ciągnęli. a Rosiński zmieniał technikę tworzenia kilka razy w ciągu serii, więc akurat to powodem raczej być nie mogło.
2. Toz to napisałem.
3. Nie zrezygnować, a odsunąć go na zasłużoną emeryturę. Mógł się pojawiać czasem, ale oni znowu ciągają go na misję po świecie. Zupełnie, jakby nie potrafili wykreować silnej postaci Jolana i musieli cały czas odwoływać się do legendy.
4. Kreska dla mnie to ogólne określenie - coś jak język w przypadku literatury.
5. No jest lepsza.
6. Szczerze powiedziawszy, to z tego komiksu pamiętam tyle... że go czytałem. Złe wyparłem?

Tigana 
Sandman

Wysłany: 2009-01-08, 16:35   

Shadowmage napisał/a:
1. Cholera ich wie tak naprawdę, nie jest powiedziane gdyby van Hamme'owi wychodziło i się chciało, to by współpracy dalej nie ciągnęli. a Rosiński zmieniał technikę tworzenia kilka razy w ciągu serii, więc akurat to powodem raczej być nie mogło.

Ponoć van Hamme skończył z pisaniem scenariuszy do większości tworzonych przez siebie serii - jedyny wyjątek to "Largo Wiche". Chociaż nie wiem czy w tym wypadku nie chodzi o książki.

Death

Wysłany: 2009-01-08, 18:46   

Rosiński mówił w Łodzi, że Van Hamme skończył pisać scenariusze do 3 starych serii bo chciał mieć więcej czasu dla siebie (czyt. chciał odpocząć) ale nie wyszło gdyż podjął się pisania scenariuszy do 4 nowych serii + jakieś inne projekty (filmowe?) i ma teraz więcej pracy niż wcześniej ;)

Elektra 

Wysłany: 2009-06-29, 06:59   

Przeczytałam w końcu Tarczę Thora i nie żałuję, że tak późno. Wrażenia: długo sobie Thorgal nie poodpoczywał oraz przed nami kolejne 10 albo więcej tomów. >.< No i czemu Ariccia tak zbrzydła?

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2009-06-29, 07:02   

Elektra napisał/a:
No i czemu Ariccia tak zbrzydła?

"Uroki" macierzyństwa :mrgreen: Szczególnie z taką bandą dzikusów z Przeznaczeniem :-) i mężem, który, jak mesjasz, musi ratować wszystko, co się rusza i ma kłopoty.

Elektra 

Wysłany: 2009-06-29, 07:11   

Romulus napisał/a:
"Uroki" macierzyństwa

Ale do tej pory się trzymała bardzo dobrze, do kilku ostatnich tomów. Mimo przejść. A po wieku Louve można wnioskować, że ostatnio aż tak wiele lat nie minęło. ;)

Tigana 
Sandman

Wysłany: 2010-01-15, 21:46   

:shock: Aż strach się bać http://www.stopklatka.pl/...ie.asp?wi=62351
Mam nadzieję, ze na dobrych chęciach sie skończy, bo nie widzę tej ekranizacji.

Sharin 
Pigeon Slayer

Wysłany: 2010-01-15, 21:52   

Tak jak ktoś napisał w komentarzach: "pitbull to jeden z lepszych polskich seriali". Zgadzam się bo zarówno film jak i serial były całkiem znośne.
Natomiast jak widzę reklamę "Ciacha" przed seansem w kinie to mnie krew zalewa, moja żona dostaje mdłości a koleżanka obok mdleje O.o

Thorgal? Oby nie.

Próżnia Doskonała na Facebooku

MadMill 
Bucek

Wysłany: 2010-02-01, 13:24   

A tutaj taka ciekawa informacja.

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin

MORT
in emergency brea...

Wysłany: 2010-02-01, 13:53   

O! Uniwersum się rozrasta. Ciekaw jestem jak jego rysunki będą się wtapiały w klimat dotychczasowej serii.

wred 

Wysłany: 2010-02-01, 16:23   

Ciekawe jak z kreską :) - ja tam jednak jestem do Rosińskiego przyzwyczajony... ale myślę, że jako nałogowiec komiksowy i tak łyknę całość Kriss ; )

Tigana 
Sandman

Wysłany: 2010-02-01, 16:42   

Kolejny tom serii ma się nazywać "Bitwa o Asgard" i ma się ukazać w czerwcu, ale to nic pewnego. Słyszałem też o listopadzie. Na zachętę pierwsze plansze http://www.lematin.ch/files/imce/thor.jpg
Sporo wiadomości o świecie Thorgala
A komiks o Kriss pewnie kupie, tak jak kolekcjonuje poboczne albumy "XIII".

ZA WRAK-iem

# Jean van Hamme przygotowuje książkę poświęconą mitologii "Thorgala" – coś na podobieństwo "The XIII Mystery. Dochodzenie". Rysunki do albumu wykonało wielu uznanych autorów, co było pewnym zaskoczeniem dla Rosińskiego, który był przekonany, że innych twórców nie interesuje Thorgal i nie będą chcieli brać udziału w tym projekcie.
# Co się zaś tyczy odpryskowych tytułów do serii o Gwiezdnym Dziecku, prace trwają, ale nastąpiły pewne opóźnienia. Jedno jest pewne: Rosiński, na którego van Hamme scedował opiekę nad całym projektem, będzie chciał kontynuować tworzenie przygód Thorgala, zaś pozostali bohaterowie – jak np. mała Louve w roli "pani lasu" – będą rysowani przez innych artystów.

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2010-02-01, 18:22   

wred napisał/a:
Ciekawe jak z kreską :) - ja tam jednak jestem do Rosińskiego przyzwyczajony... ale myślę, że jako nałogowiec komiksowy i tak łyknę całość Kriss ; )

Jak widać na przykładowych planszach do których link zapodał nieoceniony Tiguś, jest bardzo dobrze z "kreską". :-)

P.S. Ja tam zamiast łykać Kriss, wolałbym ją lizać. ;)

MarcinusRomanus 
Centurion

Wysłany: 2010-02-01, 19:13   

Cholercia... ciągle myślę nad tym Thorgalem i apetyt rośnie;) ale nie wiem które wydanie... bardziej by mi pasowało to pierwsze... W sumie nie ważne jakie, ważne że w ogóle zacznę zbierać ;)

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2010-02-01, 19:28   

MarcinusRomanus napisał/a:
Cholercia... ciągle myślę nad tym Thorgalem i apetyt rośnie;) ale nie wiem które wydanie... bardziej by mi pasowało to pierwsze... W sumie nie ważne jakie, ważne że w ogóle zacznę zbierać ;)

Pierwsze? Zatem wolisz stare i wyblakłe kolory? :shock: Weź se może porównaj/przekonaj się na własne oczy jak wyglądają wydania: pierwsze i ostatnie... Nawet ślepy zauważy, że nowe prezentuje się o wiele lepiej. :-)

Shadowmage 

Wysłany: 2010-02-01, 19:57   

Najlepsze graficznie (dla mnie) były dla mnie tak od "Łuczników" do "Wilczycy". Fabularnie zresztą też...

Tigana 
Sandman

Wysłany: 2010-02-01, 21:35   

Shadowmage napisał/a:
Najlepsze graficznie (dla mnie) były dla mnie tak od "Łuczników" do "Wilczycy". Fabularnie zresztą też...

Nie zapominaj o trylogii "Brek Zarith" - kawał dobrego komiksu. Te zwierciadła Archimedesa... A "Wilczyca" to faktycznie ostatni dobry "Thorgal' - póxniej to już tylko odcinanie kuponów.

Shadowmage 

Wysłany: 2010-02-02, 08:33   

W sumie zgadza się, te trzy też były bardzo fajne, ale czytałem je nieco później, więc słabiej zapadły mi w pamięć.

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2010-02-02, 10:50   

Shadowmage napisał/a:
W sumie zgadza się, te trzy też były bardzo fajne, ale czytałem je nieco później, więc słabiej zapadły mi w pamięć.

Zdawać by się mogło, że jak się czyta później, to w pamięci powinny być świeższe wspomnienia niż w przypadku pozycji wcześniejszych. Dziwne... ;)

Chyba najwyższa pora sobie lepiej przypomnieć i powstrzymać choć na chwilę postęp(y) sklerozy. :-P

Shadowmage 

Wysłany: 2010-02-02, 13:01   

Chodzi o to aesiksiku, że bądąc starszym być może nie wywarły na mnie tak wielkiego wrażenia, jak by to zrobiły, gdybym czytał je będąc młodszym - czyli wtedy, kiedy czytałem Łuczników itp.

Tigana 
Sandman

Wysłany: 2010-02-02, 17:45   

ASX76 napisał/a:
Zdawać by się mogło, że jak się czyta później, to w pamięci powinny być świeższe wspomnienia niż w przypadku pozycji wcześniejszych. Dziwne... ;)

Nie zapominajmy, ze te trzy tomy na Polskim rynku pokazały się dopiero po wydaniu "Wilczycy". Ot taki żarcik "Orbity" :mrgreen:

MarcinusRomanus 
Centurion

Wysłany: 2010-02-02, 18:56   

Szanowny panie ASX76... U mnie to jest tak, że za jednym razem wolę kupić kilka egzemplarzy ( w starym wydaniu ), a nowe to może, może kiedyś... Za taką stóweczkę i starczy mi na trochę więcej niż na jeden czy dwa dni ;) ... Ale zobaczę jak to będzie i zdecyduję się na nowsze ;) ...

P.S-Po krótkim zastanowieniu, i ponownym zerknięciu na plansze ( w internecie ) stwierdzam, że jednak zakupie w twardej oprawie ;) Sam jestem w szoku.

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2010-02-02, 19:33   

MarcinusRomanus napisał/a:

P.S-Po krótkim zastanowieniu, i ponownym zerknięciu na plansze ( w internecie ) stwierdzam, że jednak zakupie w twardej oprawie ;) Sam jestem w szoku.

O, widzisz... ;) Jako fan komiksu dysponujący dobrym gustem nie polecałbym Ci złego rozwiązania. Jedyny słuszny wybór to nowe wydanko w twardej oprawie. :-)

MarcinusRomanus 
Centurion

Wysłany: 2010-02-03, 17:16   

Zakupię ten komiks z miłą chęcią ;) Lecz wiem, że srogo mnie to wyniesie... Nawet jeśli będę kupować dalsze numery co jakiś czas ;) Po za tym nie wykluczam również innych komiksów z gatunku fantastyki...

Tigana 
Sandman

Wysłany: 2010-07-30, 11:14   

W XI w Polsce ukaże się nowy Thorgal/Jolan, a także pierwszy tom cyklu o Kriss
http://komiks.nast.pl/kom...minam-niczego-/
http://komiks.nast.pl/kom...Bitwa-o-Asgard/

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2010-07-30, 11:29   

Komiks o Kriss może być fajny, natomiast kolejnym odcinkiem o Jolanie nawet sobie głowy zawracać nie będę.

ASX76 
twój ulubiony

Wysłany: 2010-09-18, 22:30   

Polska okładka albumu "Thorgal: Kris de Valnor":
http://www.komiks.gildia....alnor/1,okladka

Ładna. :-)

MadMill 
Bucek

Wysłany: 2010-10-25, 18:34   

A tutaj 4 plansze już przetłumaczone - http://www.swiatkomiksu.p...m-o-niczym.html

Byle do 29. listopada :))

"Życie... nienawidź je lub ignoruj, polubić się go nie da."
Marvin

Odpowiedz do tematu