Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
POLSKA
Autor Wiadomość
Witeź 


Posty: 40
Wysłany: 2011-09-16, 09:15   POLSKA

Zacznę nietypowo. Ale niech będzie co ma być.
Polska przed chrztem (choć ciężko tak powiedzieć, bo wtedy nikt jeszcze tej nazwy nie używał), bliższe prawdy było by nazwanie jej Państwem Mieszka.
W granicach tego państwa znalazły się ziemie Polan (Wielkopolska), Pomorzan, Mazowszan, Ślężan i Białochorwatów (południowo-wschodnie tereny obecnej Polski i część Ukrainy) - tylko ważniejsze plemiona.
Istnieją poważne przesłanki, że większość Słowian zachodnich jeszcze w VIII wieku mówiła wspólnym językiem, wyznawali też wspólną religię. Była to (wbrew późniejszym przekazom
chrześcijańskich kronikarzy) wiara w jednego boga, lecz czczonego w wielu przejawach.
Przywędrowali z równin w górnym dorzeczu Donu. Byli prawdopodobnie ostatnim narodem, który opuścił swoja stepową ojczyznę po Ariach, Celtach i Germanach. Tak naprawdę nie wiadomo kiedy to nastąpiło. To pierwsza teoria. Druga: Naszą kolebką były tereny południowo-wschodnie naszego kraju oraz Wołyń i Podole, czyli Biała Chorwacja. Jest na naszych ziemiach sporo śladów wielkiej kultury by nie powiedzieć cywilizacji z bardzo zamierzchłych czasów: Biskupin, tzw. Dolina Królów w Słonowicach, kopce i kurhany rozsiane po całym kraju, miejsca kultu - Ślęża czy Góry Świętokrzyskie, ośrodki przemysłu – pod kieleckie dymarki Naukowcy uparcie nie chcą ich wiązać z naszymi przodkami, ponieważ podobno nie ma podstaw ku temu. Nie ma i nie będzie jeśli polscy archeologowie będą jeździć na wykopaliska do Egiptu, Sudanu lub Etiopii. Gdyby dla przykładu Słonowice odkryto we Francji to cały świat by huczał od doniesień prasowych, zjeżdżali by turyści. U nas no cóż… pewnie dokonały tego przedpotopowe krety. A może ktoś z Was słyszał o słonowickich megaksylonach na lekcji historii lub wykładach, że o mediach nie wspomnę?
W świetle zapisów kronikarskich można wysnuć następujące wnioski:
Nasi praprzodkowie byli dumnym narodem wojowników i zdobywców(o czym świadczą typowo słowiańskie imiona: Kazimierz- Kazi mir – niszczyciel świata. Wojciech – pociecha wojów, Mieczysław – sławny miecz itp.) , rządzonych przez śmiałych wodzów, których po śmierci czcili budując im kopce (ta idea przetrwała do czasów nowożytnych – kopce Kościuszki i Piłsudskiego). Religia Słowian była śpiewem życia i jego apoteozą. Nie miała nic wspólnego z kultem grzechu i strachu przed piekłem. Gościnność Słowian i ich umiłowanie wolności stały się przysłowiowe i przetrwały po dziś dzień. A co najważniejsze i może budzić Wasze zdumienie – Walczący Słowianie budzili lęk. Byli zresztą realnym zagrożeniem dla Cesarstwa Bizantyjskiego i przyczynili się do zmarginalizowania jego znaczenia na arenie geopolitycznej tamtych czasów.
Wadą Słowian był brak jedności i zapędy demokratyczne, co ostatecznie spowodowało zmierzchu ich potęgi. Co było tego przyczyną? Ich militaryzm mógł ponióść klęskę w wielkiej bitwie i to doprowadziło do upadku. Były jeszcze próby odbudowy. Powstawały państwa Słowian: Karatania, Księstwo Błatneńskie, Księstwo Kopanickie, Księstwo Nitrzańskie, Państwo Samona czy Państwo Wielkomorawskie. Niestety siła świata chrześcijańskiego była już zbyt duża aby realnie jej się przeciwstawić. Jedną z takich prób był związek plemienny Polan. Jednak warunkiem jego przetrwania było przyjęcie chrześcijaństwa. I to stało się „wiekiem do trumny” słowiańskiego ducha. Religia chrześcijańska zbudowana na Judaizmie była i jest obca naszej mentalności i kulturze. Nie ma co do tego wątpliwości. Ponadto jako poganie rywalizowaliśmy przez wieki z państwami chrześcijańskimi, a przyjmując ich wierzenia uznaliśmy bezspornie ich wyższość, tym samym ponieśliśmy klęskę. Od tej pory ludzie kościoła zaczęli systematycznie wymazywać prawdę o nas z kart historii i czynią to skutecznie do dzisiaj. Nie ma w tym nic dziwnego. Byliśmy ich zaciętymi wrogami, a najlepszym sposobem na zniszczenie wroga jest skazanie go na niebyt.
To jest przyczyną naszych obecnych kłopotów. Wyznajemy obce nam wartości, a te które są nam przyrodzone, które są w naszych genach poszły w zapomnienie budząc się czasami w chwilach trwogi.
Pozwolę sobie jeszcze na (może szokujący) wniosek. Nam, Polakom potrzeba silnej władzy wykonawczej, nieograniczonej zbytnio zapędami demokracji. Tego uczy nas zamierzchła historia jak i ta z początków naszej państwowości. Silny i mądry przywódca nie oglądający na „złotą wolność” jest gwarantem sukcesu. Mając takich ludzi byliśmy prawdziwym narodem świadomym własnej wartości.
Świetnie oddaje nastawienie do naszej historii cytat z satyry Adama Naruszewicza:
„Są wiersze… To błazeństwo… Są też Polskie dzieje.
Bodjbyście wisieli na haku, złodzieje,
Żeście, w wieczne swój naród podając pośmiechy,
Powyrzucali z kronik i Wendy i Lechy…”

Źródła:
Kroniki Polskie– Gall Anonim, Wincenty Kadłubek, Jan Długosz, Marcin Bielski.
Prokopiusz z Cezarei. Historia wojen
Ibrahima ibn Jakuba. Relacja z podróży do krajów słowiańskich
Pseudo-Maurycjusz, Strategikon
Kosmas z Pragi, Chronika Boemorum
Zbigniew Gołąb, O pochodzeniu Słowian w świetle faktów językowych
Nestor, Powieść minionych lat
_________________
Ze mną można tylko
Pójść na wrzosowisko
I zapomnieć wszystko...
 
 
makatka 
Zapluta Wiedźma


Posty: 939
Skąd: wprost z absurdu
Wysłany: 2011-09-16, 09:39   

jakbyś mnie tak może konkretnie oświecił "co awtor miał na myśli" zakłądając topic?
oprócz tego, że "wiara w słowiańskich bogów to ratunek przed wszelkimi problemami i światowym spiskiem chrześcijan" ?

ton Twojej wypowiedzi generalnie mocno mi się kojarzy z tekstami Honoru.
_________________
Pitbull- morderca miejsca w łóżku i Twoich kanapek.

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2011-09-16, 10:11   

Witeź napisał/a:
Silny i mądry przywódca nie oglądający na „złotą wolność” jest gwarantem sukcesu. Mając takich ludzi byliśmy prawdziwym narodem świadomym własnej wartości.

Hm, o narodzie polskim można mówić najwcześniej w XIX wieku. Tak samo trudno mówić o religii Słowian, raczej o mitach i wierzeniach.
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-09-16, 14:17   

Tiaaa, wygląda smakowicie, to zabieramy się do konsumpcji
Witeź napisał/a:
Pomorzan
Bardzo na wyrost powiedziane. Byli z owych ludów najbardziej niezależni - chroniły ich wspaniałe warunki naturalne.
Witeź napisał/a:
Była to (wbrew późniejszym przekazom chrześcijańskich kronikarzy) wiara w jednego boga, lecz czczonego w wielu przejawach.
Religie tak Germanów jak i Słowian była czystym animizmem aż do momentu zetknięcia się (pośrednio bądź bezpośrednio) z religią Rzymian
Witeź napisał/a:
Jest na naszych ziemiach sporo śladów wielkiej kultury by nie powiedzieć cywilizacji z bardzo zamierzchłych czasów
, które, co należy koniecznie dodać, nie muszą mieć nic wspólnego ze Słowianami
Witeź napisał/a:
A co najważniejsze i może budzić Wasze zdumienie – Walczący Słowianie budzili lęk. Byli zresztą realnym zagrożeniem dla Cesarstwa Bizantyjskiego i przyczynili się do zmarginalizowania jego znaczenia na arenie geopolitycznej tamtych czasów.
Największą słabością cesarstwa wschodniego było ono samo. A ta waleczność to sprawa drugorzędna. Po prostu wiele wieków Germanowie parli na zachód zwalniając wschód Słowianom. A Hunowie, Awarowie, Protobułgarzy czy Madziarowie przechodzili przez Słowiańszczyznę jak przez masło, zbierali niewolników i osiedlali się gdzie chcieli. Tylko Hunowie (już po rozbiciu armii Atylli) zostali na Bałkanach (prawdopodobnie dolina Neretwy) pokonani przez koalicję Germanów i Słowian.
Witeź napisał/a:
Wadą Słowian był brak jedności i zapędy demokratyczne
Jak przepisujesz takie zdanie zrób przypis co oznacza tam słowo demokracja, żeby np. Fidel nie pękł nam ze śmiechu ;)
Witeź napisał/a:
Religia chrześcijańska zbudowana na Judaizmie była i jest obca naszej mentalności i kulturze
Nie istnieje już coś takiego jak mentalność słowiańska, czy kultura słowiańska w ujęciu sprzed około 2k lat. Już nie. I nie ma powrotu do stanu sprzed klaskania.
Witeź napisał/a:
Ponadto jako poganie rywalizowaliśmy przez wieki z państwami chrześcijańskimi, a przyjmując ich wierzenia uznaliśmy bezspornie ich wyższość, tym samym ponieśliśmy klęskę.
Tylko nie mów mi, że chodzi Ci o tych Lestków walczących z Aleksandrem Wielkim czy Rzymem...
Witeź napisał/a:
Nam, Polakom potrzeba silnej władzy wykonawczej, nieograniczonej zbytnio zapędami demokracji.
Wpierdol, w dyby i do lochu, tak? Dziękuję, wolę wódkę.
Witeź napisał/a:
Tego uczy nas zamierzchła historia jak i ta z początków naszej państwowości. Silny i mądry przywódca nie oglądający na „złotą wolność” jest gwarantem sukcesu. Mając takich ludzi byliśmy prawdziwym narodem świadomym własnej wartości.
Pisałem, nie ma już powrotu. Nawet w republice Rzymskiej dyktator był wybierany na ściśle określony czas (do 6 m-cy). Władza deprawuje. Władza absolutna deprawuje absolutnie.

Całość wygląda trochę jak pean katastrofalnie niespójnych koncepcji narodowców-neopogan. Można zapomnieć i chyba nawet zaorać.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
  
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 6388
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2011-09-16, 15:00   

Mag_Droon napisał/a:
Witeź napisał/a:
Jest na naszych ziemiach sporo śladów wielkiej kultury by nie powiedzieć cywilizacji z bardzo zamierzchłych czasów
, które, co należy koniecznie dodać, nie muszą mieć nic wspólnego ze Słowianami

Oczywiście że nie mają bo Słowianie przyszli z terenów obecnej Rosji na tereny (nie chcę skłamać ale chyba germańskie. Biskupin nie był polskim miastem)
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
Fidel-F2 


Posty: 10571
Wysłany: 2011-09-16, 15:20   

Witeź napisał/a:
Ponadto jako poganie rywalizowaliśmy przez wieki z państwami chrześcijańskimi, a przyjmując ich wierzenia uznaliśmy bezspornie ich wyższość, tym samym ponieśliśmy klęskę.
Pitu, pitu. I co to znaczy wyższość? Byliśmy o łokieć niżsi czy jak?
Witeź napisał/a:
To jest przyczyną naszych obecnych kłopotów. Wyznajemy obce nam wartości, a te które są nam przyrodzone, które są w naszych genach poszły w zapomnienie budząc się czasami w chwilach trwogi.
uwaga turlam się
Witeź napisał/a:
Pozwolę sobie jeszcze na (może szokujący) wniosek. Nam, Polakom potrzeba silnej władzy wykonawczej, nieograniczonej zbytnio zapędami demokracji.
pitu, pitu. Zamiast Polakom, wstaw dowolną nację i zdanie będzie prawdziwe. Obecne bezhołowie jest pokłosiem hekatomby inteligencji w czasie IIwś i burackiego systemu w którym żyliśmy przez pół wieku po IIwś.

Co do całości Twojej wypowiedzi to sprawia lekko bełkotliwe wrażenie. Trudno orzec jaki masz cel.

Jander napisał/a:
Hm, o narodzie polskim można mówić najwcześniej w XIX wieku.
Nie całkiem. Pojęcie narodu, poczucie jedności pod wspólnym sztandarem zaczyna się pojawiać w okolicach Łokietka. Oczywiście jest to proces który zaczyna się to od bardziej świadomych klas społecznych- arystokracji, szlachty.

utrivv napisał/a:
Biskupin nie był polskim miastem
Nie mógł być polskim miastem raz, że w żaden sposób osady Biskupin nie można nazwać miastem a dwa, Polski w owym czasie nie było a i potem długo długo jeszcze nie. Zresztą osada nie dotrwała nawet do czasów Mieszkowych. A przynależności etnicznej mieszkańców nie da się ustalić.
_________________
zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Stary Ork napisał/a:
Jeśli Ziemkiewicz jest normą to trzeba spieprzać na margines
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 3765
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2011-09-16, 18:09   

Witeź, jak cię takie tematy interesują to weź zakup trochę książek współczesnych historyków traktujących o tych zagadnieniach i się trochę w nie pozagłębiaj. To co wypisujesz brzmi jak jakieś hasełka partii prosłowiańskiej czy czegoś podobnego. Bla bla bla. Trochę bzdur, trochę dawnych i nowych teorii. (a czemu nie walniesz tej o Mieszku i jego wojach jako wikingach?)
Poza tym temat tak obszerny, że tu nie sposób sensownie o tym gadać. Trzeba by o szczegółach. To co niby mamy tu walić wykłady po kilkanaście stron tekstu?

A już bzdura jak to nam potrzeba silnej władzy wykonawczej wskazuje, że masz pojęcie o historii żadne.
XV i XVI wiek i początek XVII, czasy gdy wolność szlachecka była największa a szlachta decydowała o wszystkim niemal, wybierała królów itd., jeszcze bez przemożnego i zgubnego wpływu magnatów litewskich i ukraińskich to czasy największej potęgi Rzeczpospolitej w historii, najbardziej oświeconego, świetnie się rozwijającego i tolerancyjnego kraju w Europie.
Jakbyś chociaż popularyzatorskiego Jasienicy coś poczytał, to byś miał o tym blade pojęcie.
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-09-16, 18:30   

Tomasz napisał/a:
a czemu nie walniesz tej o Mieszku i jego wojach jako wikingach?
nie pasuje do tezy, bo stawia Słowian w pozycji chłopków do podbicia.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
dziki
człowiek

Posty: 158
Skąd: z lasu
Wysłany: 2011-09-17, 14:11   

Nie mogę się powstrzymać :mrgreen:

Witeź napisał/a:


Cytat:
Nasi praprzodkowie byli dumnym narodem wojowników i zdobywców (...) Kazimierz- Kazi mir – niszczyciel świata.


Kazimierz = Conan?? //mysli

Wypróbujmy:

Kazimierz Barbarzyńca
Kazimierz. Droga do tronu
Kazimierz. Godzina smoka

Conan Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną
_________________
Na szukanie lepszego świata nie jest jeszcze za późno
 
 
makatka 
Zapluta Wiedźma


Posty: 939
Skąd: wprost z absurdu
Wysłany: 2011-09-17, 14:42   

dziki napisał/a:
Nie mogę się powstrzymać :mrgreen:

Witeź napisał/a:


Cytat:
Nasi praprzodkowie byli dumnym narodem wojowników i zdobywców (...) Kazimierz- Kazi mir – niszczyciel świata.


Kazimierz = Conan?? //mysli

Wypróbujmy:

Kazimierz Barbarzyńca
Kazimierz. Droga do tronu
Kazimierz. Godzina smoka

Conan Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną:badgrin: :badgrin: :badgrin:

padłam :mrgreen:

"Kaźmirz, Niscyciel Światów, podejdź no do płota, podejdź bo i ja podchodzę" :badgrin:
_________________
Pitbull- morderca miejsca w łóżku i Twoich kanapek.

zimo, zimo... WYPIERDALAJ!
 
 
Witeź 


Posty: 40
Wysłany: 2011-09-20, 12:52   

Cytat:
Kazimierz = Conan??

Imienia Kazimierz nie można porównać z imieniem Conan. Kazimierz nie ma odpowiedników w innych językach. Jeśli szukasz powodu do szydzenie z wypowiedzi innych to wypadało by co nieco o tym imieniu wiedzieć. Bo w przeciwnym wypadku robisz z siebie.... No sam sobie odpowiedz. Kogo? Mam nadzieję, że to jeszcze potrafisz.
_________________
Ze mną można tylko
Pójść na wrzosowisko
I zapomnieć wszystko...
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-09-20, 12:56   

No nie burz się tak. Powiedz jak to było z owymi pastuchami co przez przemocną słowiańszczyznę przejeżdżały jak chciały. I jeszcze nieco źródeł na temat owej demokracji przytocz. Bo jeśli chodzi o tzw. demokrację wojenną to jest ona zwykłym okresem przejściowym przed feudalizmem i państwem patrymonialnym.
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 8624
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2011-09-20, 13:29   

Ale Kazimierz to nie ten, co niszczy swiat, tylko zakloca spokoj, lad - wiec stanowczo nie "Now i am become Shiva, Destroyer of Worlds", ale raczej "Kazmirz, zostaw te sztachiete". A takich imion skladanych jest pelno w wielu jezykach, na pewno jezyki germanskie maja zdrowy odsetek wojowniczych imion. Wiec przylaczam sie do drwin. Waaaaaaagh //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 17978
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-09-20, 13:43   

No, mnie rozpierdasił:

Witeź napisał/a:
Wojciech – pociecha wojów


Myślałem, że glebnę.
_________________
If you choose to run away with me, I will tickle you internally
And I see nothing wrong with that
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 17978
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-09-20, 13:53   

A według Styl.pl stylowy mężczyzna:

Cytat:
Pochodzenia starosłowiańskiego, od słów kazi (niszczyć) i mir (pokój) Oznacza: rozkazuj, rządź dzielnie i spokojnie, nakazuj pokój lub ten, który nie daje spokoju swoim wrogom albo nakazujący pokój. Do 1572 roku, czyli do czasu kanonizacji św. Kazimierza, mogło być nadawane tylko członkom dynastii Piastów, potem stało się jednym z popularniejszych polskich imion. W dokumentach z 1120 roku notowane jako Kazimir, nieco później jako Kazimiar, Kazimier, Kaźmir. ZDROBNIENIA: Kazek, Kazik, Kazio, Kaziuk, Kazuch, Kaźko. INNE FORMY: Kazimir, Kazimirz, Kazmierz, Kaźmierz. OBCE FORMY: Casimir, Kasimir (ogólnie przyj. forma), Casimiro (hiszp., wł.), Kazimir (ros., czes., słowac., połud.-słow.), Kazimieras, Kazys (litew.). Forma żeńska: Kazimiera.
_________________
If you choose to run away with me, I will tickle you internally
And I see nothing wrong with that
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 8624
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2011-09-20, 13:54   

Ku wojnie chowany ma byc maz, niewiasta zas ku wytchnieniu wojownika --_-
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
utrivv 
Roztargniony mag


Posty: 6388
Skąd: Z kapusty
Wysłany: 2011-09-20, 13:59   

Stary Ork napisał/a:
Ku wojnie chowany ma byc maz, niewiasta zas ku wytchnieniu wojownika --_-

http://www.tvn24.pl/12691...,wiadomosc.html

Cytat:
Kobiety w wiosce Dado z wyspy Mindanao na Filipinach znalazły niekonwencjonalny sposób na powstrzymanie swoich mężów od bratobójczych walk. Ogłosiły strajk - dopóki mężczyźni walczą, dopóty nie mogą się do nich zbliżać.
(...)
ak informuje UNHCR, strajk odniósł sukces. Wioska cieszy się obecnie pokojem. Odbudowywane są drogi, lokalna społeczność wraca do normalności.
_________________
Beata: co to jest "gangrena zobczenia"? //ooo
Fidel-F2: Pojęcie wprowadził Josif Wissarionowicz
Fidel-F2: Jak choćby raz opuścisz granice rodiny, ty już nie nasz, zobczony.
Fidel-F2: Na tę gangrenę lek jest tylko jeden.

Próbuj. Przegrywaj. Nieważne. Próbuj po raz kolejny. Przegrywaj po raz kolejny. Przegrywaj lepiej
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 17978
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-09-20, 14:03   

Stary Ork napisał/a:
Ku wojnie chowany ma byc maz, niewiasta zas ku wytchnieniu wojownika

Nie wyjeżdżaj mi tu z niczem :P
_________________
If you choose to run away with me, I will tickle you internally
And I see nothing wrong with that
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2011-09-20, 14:17   

A kant jaki się w tym niczem nie nie kryje?
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Fidel-F2 


Posty: 10571
Wysłany: 2011-09-20, 15:24   

wasza podłość nie zna granic
_________________
zamaszyście i zajadle wszystkie szkaradne gryzmoły

Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Stary Ork napisał/a:
Jeśli Ziemkiewicz jest normą to trzeba spieprzać na margines
 
 
MrSpellu 
Waltornista amator


Posty: 17978
Skąd: Milfgaard
Wysłany: 2011-09-20, 15:44   

Fidel-F2 napisał/a:
wasza podłość nie zna granic

Granicą naszej podłości jest tylko nasza wyobraźnia!
_________________
If you choose to run away with me, I will tickle you internally
And I see nothing wrong with that
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 8624
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2011-09-20, 18:07   

Eee, nikt nie ma tak bujnej wyobrazni //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-06-07, 14:39   

http://trojmiasto.gazeta....ezczescili.html
Wystawa zjeździła pół świata, przyjechała do Polszy i co? Bezczeszczenie! Bo kto to widział, żeby z trupami robić coś innego, niż do do ziemi składać, jak pambuk przykazał.
No i poseł PiS, jakżeby inaczej.
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
nosiwoda 


Posty: 519
Wysłany: 2013-06-11, 09:50   

Mnie akurat serio brzydzi plastynacja/plastyfikacja i wszystko z nią związane. Za cholerę nigdy nie pójdę na wystawę tego typu. A nawet nie jestem z PiS!

(a w tym artykule bardziej mnie bulwersuje to: "trwało prawie miesiąc czasu")
 
 
wred 


Posty: 2933
Wysłany: 2013-06-11, 10:09   

Ja bym chętnie pooglądał bo to interesujące. A oszołomy pokroju Jaworskiego tylko pokazują w jakim zapyziałym zadupiu świata żyjemy...
 
 
Jezebel 
Emerald


Posty: 862
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-06-11, 10:56   

Brońmy czci płodów i trupów (nawet jeśli te ostatnie jeszcze za życia dobrowolnie rzeczoną cześć naraziły 'na szwank', zgadzając się, by zrobić z ich ciałami to, co zrobiono), bo to przecież ważniejsze, niż sprawy obywateli, którzy mają jakieś rzeczywiste potrzeby i cokolwiek do powiedzenia :D
_________________
life. is a state. of mind.

 
 
nosiwoda 


Posty: 519
Wysłany: 2013-06-11, 15:16   

A dlaczego robisz z tego alternatywę rozłączną?
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 8624
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-06-11, 19:42   

Jezebel napisał/a:
Bo kto to widział, żeby z trupami robić coś innego, niż do do ziemi składać, jak pambuk przykazał.

No i poseł PiS, jakżeby inaczej.


A mi wolno wyrazić obrzydzenie tego typu pokazami i takim traktowaniem ludzkich szczątków, mimo że nie jestem z PiS-u i nie wierzę w ponbuczka? //panda

Jezebel napisał/a:
nawet jeśli te ostatnie jeszcze za życia dobrowolnie rzeczoną cześć naraziły 'na szwank', zgadzając się, by zrobić z ich ciałami to, co zrobiono


Wiesz, w Niemczech jeden facet za świadomą zgodą zjadł drugiego. Zgoda nie zmienia kwalifikacji czynu z kanibalizmu na konsumpcję związku //mysli .
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
You Know My Name 
Vortex Surfer


Posty: 7413
Skąd: wyższe sensy lodu
Wysłany: 2013-06-11, 20:40   

Tia, ale jeżeli przepisuje się ciało nauce by sobie naukowcy ćwiczyli i jest to ok, to czemu przekazanie ciała sztuce jest kurewsko-daleko-od-ok
_________________
Ziuta na Polconie napisał/a:
Pałac Kultury i Nauki...
Mały, ale gustowny
 
 
Stary Ork 
Świnia z klasą


Posty: 8624
Skąd: Sin Tychy
Wysłany: 2013-06-11, 22:21   

Bo z ćwiczenia chirurgów na ludzkich zwłokach jest per saldo większy pożytek niż z wystawiania zwłok w jarmarcznej formie objazdowego gabinetu osobliwości. Ja rozumiem, że definicja sztuki jest szeroka, ale dla mnie to się w jej obrębie nie mieści. A jeśli chodzi o jarmarczne pokazy, nadal pozostaję fanem siłaczy rwących łańcuchy i kobiet z brodą. Wartość naukowa wystawy jest mizerna, a gdyby zamiast naturszczyków wystawiono identyczne instalacje z wosku czy innych tworzyw, to pies z kulawą pytą by się na niej nie zjawił. //orc
_________________
* W celu uzyskania dalszych informacji uprasza się o ponowne przeczytanie tego postu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,45 sekundy. Zapytań do SQL: 12